Jako na drátkách, ale bez drátků

Nemám rád, jak se říká mlácení prázdné slámy. Snažím se přinést a představit věci nové, moderní, odzkoušet je a říci ANO, tohle funguje, doporučuji.

Při své vrozené opatrnosti a nedůvěře v nové včelařské patenty, jsem za tímto patentem jel z domu tam a zpátky 700 km. Nelituji! Dokonce mohu představit i svého dobrého kamaráda, od kterého jsem to vše okoukal, a tím je Ing. František Texl. Dlouholetý předseda komerční sekce nástavkových včelařů. Franta mi dal možnost se na vše podívat a osahat. Já mohu konstatovat, že opravdu umííííí. Těžko by si hrál s něčím, co by ve 150 úlové včelnici nefungovalo .

Od loňska jsem odložil včelařský drátek. Odzkoušel jsem, ověřil a opravdu to funguje i u mně. Na první zkoušku jsem si nechal udělat u dobrého stolaře 100 ks nových rámků typu „ala F. TEXL“, včely rámky vystavěly, byla snůška, zanesly je medem, některé zaplodovaly. Odvíčkoval jsem a pln očekávání vkládal do medometu. Mám 6 rámkový kazetový, zvratný medomet. Po skončení poslední fáze točení jsem si výrazně oddechl, dílo se netrhalo a mohu čestně prohlásit, neutrhl se ani jeden rámek. Experiment funguje i v mých podmínkách, a letos už ani nevím, kde mám včelařský drátek. Použil bych teď rčení, kdo nevěří, ať tam běží. Na první přednášce Franty Texla jsem nevěřil ani já. V duchu jsem si řekl , „tak tohle chci vidět“ Snad vás moje fotoreportáž přesvědčí a ušetří vám spoustu času a energie, kterou použijete třeba na zkrášlování svých včelnic. Na závěr podotýkám, že se jedná o ¾ Langstrot, což je výška rámku 185 mm.Při zatavování mezistěn je třeba trochu cviku a vystihnout teplotu schlazování vosku , jeli moc rozehřátý přetavuje mezistěnu. Po zatavení pár kusu dostanete již ten správný grif a půjde Vám to, jako po másle. ÚL MUSÍ BÝT 100% ZNIVELOVÁN DO ROVINY, JINAK VČELY BUDOU DÍLO STAVĚT NEROVNOMĚRNĚ , NA JEDNÉ STRANĚ BUDOU VŽDY ŠIRŠÍ BUŇKY.Rámky jsou vyrobeny u dalšího mého dobrého kamaráda Tondy VÁHALY majitele stolařství AVOS. Je to stolař i včelař v jedné osobě a proto jsou jeho výrobky špičkové. Všechny rámkové míry do této výšky rámků to musí bez problémů zvládnout a jak to bude fungovat na vyšších rámcích? Pro letošní sezonu jsem si nachystal 300 nových rámků typu „ala F. Texl!“ na výšku 230 mm. S velkou radostí sděluji,funguje to i na tuto výšku. Vám , kteří se odhodláte to rovněž vyzkoušet, přeji ten vítězný pocit z toho, že se to povedlo.

                                                    

Milan Motyka
Jako kluk jsem chtěl rozumět "řeči zvířat". Nejvíce mě zaujaly včely. Právě jejich "řeči" jsem věnoval mnoho let zkoumání a pokusů. Rád poradím začátečníkům od prvních krůčků až po nejsložitější postupy v chovu včel. A zvídavým, které baví příroda, odhalím ze života včel věci pro ně dosud nepoznané. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Chcete vědět, umět a poznat?

    Stáhněte si a nakoukněte pod pokličku eBooku zdarma Když včely, tak pořádně. 

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Těším se na vás na Facebooku