Včelařská estetika

Možná někteří nechápavě vykulili oči s jediným výrazem v ústech: „Co to je?“

Není to hloupost a ani anglický žertík. Když jsem vstoupil na včelnice vyhlášených a zkušených včelařů, zůstal jsem stát v němém úžasu. Stál jsem bez slova a ze všech míst jsem byl obklopen krásou. No tak takhle to má vypadat. Kratičko střižená tráva, úly ustavené jak podle pravítka, několik desítek druhů květin a hezkých medonosných dřevin. Perfektně uklizená pracovna na vytáčení medu.

Od těch dob vždy, když jedu přes ta místa, neodolám a alespoň na chviličku znovu vstoupím, abych pookřál na duchu i mysli a věřte vždy tam je stejně hezky. Říkám si: „ne, nebylo to jen dílo náhody, kdy jsme sem přijeli jako ohlášená návštěva. Je zde hezky i teď.“

Když navštívíte například Rakousko, tak jste obklopeni záplavou květů, kde jen oko dohlédne je tam hezky čisto, uklizeno. Těžko rozlišíte, kde bydlí lidé a kde už začínají stáje pro ustájení dobytka. Vše je obklopeno květinami a čistotou stejně. A pak se vrátíte zpátky…, a ta naše zemička Vám připadá šedá, bez květin a smutná.

Každý z nás včelařů by měl mít nějaký svůj hezký koutek, se kterým rád pochlubí kamarádům, posedí si tam v klidu na lavičce a je vám tam prostě hezky u srdce. To se pak prodává med z takových míst. Lidé se tam rádi vrací nejen pro med, ale také pro potěchu duše. Je to určitý druh velmi působivého marketingu.

Když vás baví fotit včelařskou tématiku, tak taková místa vyhledáváte.

Včelař by měl mít krásu v oku.

Milan Motyka
Jako kluk jsem chtěl rozumět "řeči zvířat". Nejvíce mě zaujaly včely. Právě jejich "řeči" jsem věnoval mnoho let zkoumání a pokusů. Rád poradím začátečníkům od prvních krůčků až po nejsložitější postupy v chovu včel. A zvídavým, které baví příroda, odhalím ze života včel věci pro ně dosud nepoznané. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Chcete vědět, umět a poznat?

    Stáhněte si a nakoukněte pod pokličku eBooku zdarma Když včely, tak pořádně. 

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Těším se na vás na Facebooku